środa, 6 kwietnia 2016

Borderline

Ma na ogół dwadzieścia kilka lat. Może trochę mniej, może trochę więcej. Mogą, ale wcale nie muszą wyróżniać ją agresywne tatuaże, piercing, blizny po cięciu się bądź przypalaniu. Jej wygląd może być szczególnie wyzywający albo przeciwnie, bardzo niedbały, niekiedy zaniedbany. Na ogół  jednak nie odbiega od przeciętnej.

Nie ma więc reguły, jeśli chodzi o wygląd. Podobnie zresztą jest z innymi cechami czy zachowaniem, które może na przykład być aroganckie, prowokujące, uwodzące. Ale też - uległe, potulne, podporządkowane, dziecinne. Często – przechodzące z jednego w drugie.

Na ogół ma adekwatne wykształcenie lub duże kwalifikacje. Często jest wrażliwa i refleksyjna.

Potrafi budzić irracjonalną, trudną do opanowania złość, która powoduje poczucie winy. Może to być także równie silna i nie do końca zrozumiała chęć zaopiekowania się, wspomożenia, wyręczenia, która pozostawia niejasne poczucie, że jest się używaną czy używanym. Często – są to emocje przechodząca jedna w drugą.

Może powodować wrażenie zderzania się ze ścianą albo wręcz przeciwnie, obcowania z osobą, która nie ma praktycznie żadnej psychicznej skóry. Czasem granice są tak sztywne, że kontakt wydaje się niemożliwy, czasem – jakby nie było ich w ogóle. Często – jeden stan przechodzi w drugi.

Najczęściej jest kobietą, bo u mężczyzn na pierwszy plan z reguły wysuwają się uzależnienia, ewentualnie przemoc.

Osoba cierpiąca na zaburzenie osobowości, prędzej czy później zjawi się w którejś z instytucji związanych z pomaganiem. Może to być poradnia zdrowia psychicznego, izba przyjęć, urząd pracy, ośrodek pomocy społecznej, parafia, posterunek policji... Najczęściej – w kilku z wymienionych.

Często nie zjawia się sama, lecz jest przyprowadzana przez kogoś zaniepokojonego jej zachowaniem (matka, partner, sąsiadka, kierownik zmiany, pani z dziekanatu, kolega z pracy...). Bardzo często jest skierowana przez inną instytucję. W większości z nich osoba z ZO jest bądź będzie określana mianem kogoś trudnego – trudnego pacjenta, klienta, pracownika, studenta, lokatora...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz