czwartek, 3 grudnia 2015

Wartościowania w języku i odpowiedzialność za uczucia

Taki ogląd z lotu ptaka to dwa projekty Zarzewia, które się ostatnio zrodziły z rozmów i refleksji wokół nich. Oba będą miały naturę badawczą.

 Pierwszy projekt będzie dotyczył wartościowań (tzn. kategorii dobry / zły) zakodowanych w języku jako systemie narzędzi mowy oraz tego, co mówiąc z tymi narzędziami (tzn. wyrażeniami) robimy. Ojcem tego rodzaju badań jest nie kto inny jak J.S. Mill, a myśl o konieczności i sposobie ich badania podsunął prof. A. Bogusławski. Takimi wyrażeniami wartościującymi są np. wyrażenia żarłok (por. Ale z Ciebie żarłok!), ślicznotka. Interesuje nas przy tym przede wszystkim wpływ tego rodzaju wyrażeń i działań na jakość komunikacji.

Drugi projekt będzie stawiał problem odpowiedzialności za uczucia, tzn. w centrum będzie pytanie, czy jesteśmy odpowiedzialni za swoje uczucia (i ewentualnie, za uczucia innych). Ten pomysł zrodził się wskutek rozmowy z Melanią Żurbą, która właśnie do nas dołącza (niebawem mamy nadzieję zamieścić jej biogram).

Pierwszy z tych projektów siłą rzeczy będzie miał charakter głównie semantyczny, językoznawczy (choć nie wykluczamy, że trzeba będzie zaangażować również specjalistów z innych dziedzin).

Drugi za to ma od samego początku uwzględnić możliwie szerokie spektrum badań społecznych: od semantyki i filozofii przez psychologię po socjologię. Chcielibyśmy, żeby tym badaniom towarzyszył konkurs dla młodzieży związany ze sprawą odpowiedzialności za uczucia, np. na esej tego przedmiotu dotyczący. Bo chcemy możliwie szeroko angażować młodzież w nasze działania, angażować na poważnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz